Subscribe to Secularism is a Womens Issue

Secularism is a Women’s Issue

Home > Uncategorised > Turkey/Syria : Syrian human rights defenders Orouba Barakat and daughter, (...)

Turkey/Syria : Syrian human rights defenders Orouba Barakat and daughter, Halla Bakarat, murdered in Turkey

Friday 29 September 2017, by siawi3

Source: Front Line Defenders

[Türkçe versıyonu aşağıda yer almaktadır.]

°

Statement Front Line Defenders

28 September 2017

Turkey/Syria : Syrian human rights defenders Orouba Barakat and daughter, Halla Bakarat, murdered in Turkey

On 21 September 2017, Syrian human rights defender Orouba Barakat and her daughter, journalist and human rights defender Halla Barakat, were found stabbed in their apartment in Istanbul, Turkey.

Orouba Barakat was a prominent Syrian human rights defender and producer of numerous documentaries detailing torture by authorities and prison massacres committed by the Assad regime. Her daughter Halla Barakat worked as a human rights defender and editor for the pro-opposition website Orient News which has issued reports on secret detention centres in Syria. After leaving Syria at the outbreak of the civil war in 2011, they traveled to Britain and the United Arab Emirates before settling in Istanbul, Turkey.

On the night of 21 September 2017, the bodies of Orouba Barakat and Halla Barakat were found by police in their apartment in Uskudar neighborhood, Istanbul. Police had been alerted by family friends who had found themselves unable to contact the pair. Post-mortem examinations on the bodies indicated that they had died three days prior to discovery. Reports from family members and friends indicate that their murders were politically motivated due to their peaceful and legitimate work in human rights.

This is not the first time human rights defenders have been killed in Turkey in recent years. Since the beginning of the civil war, Turkey has become a home for approximately 3 million refugees including Syrian human rights defenders. In 2015, Syrian journalist, film maker and human rights defender Naji Jerf was killed in Turkey’s border city of Gaziantep and in 2016, journalist and human rights defender Zahir El Sherquat was killed there also.

Front Line Defenders strongly condemns the killings of Orouba Barakat and Halla Barakat as it believes that their murders were politically motivated and due solely to their peaceful and legitimate work in human rights. Front Line Defenders also regrets that their murders are part of a larger pattern of targeting of Syrian human rights defenders in Turkey.

Front Line Defenders urges the authorities in Turkey to:

1. Strongly and immediately condemn the killing of Orouba Barakat and Halla Barakat;

2. Carry out an immediate, thorough and impartial investigation into the killing of Orouba Barakat and Halla Barakat, with a view to publishing the results and bringing those responsible to justice in accordance with international standards;

3. Guarantee in all circumstances that all human rights defenders in Turkey are able to carry out their legitimate human rights activities free of all restrictions and without fear of reprisals.

°°°

28 Eylül 2017

Türkiye / Suriye: Suriyeli insan hakları savuncusu ve gazeteci ve insan hakları savunucusu kızı Türkiye’de öldürüldü

21 Eylül 2017 tarihinde, Suriyeli insan hakları savunucusu Orouba Barakat ve gazeteci ve insan haklari savunucusu kızı Halla Barakat İstanbul’daki evlerinde ölü bulundu.

Insan hakları savunucusu Orouba Barakat, Esat rejiminin cezaevlerinde yaptığı kıyımlara ilişkin hem Arapça hem de İngilizce birçok röportaj gerçekleştirmiş ve belgesel yapmıştı. Son dönemde ise Suriye hükümetinin hapisanelerde işkence yaptığı iddialarını araştırıyordu. Gazeteci ve insan hakları savunucusu olan Halla Barakat ise Esat rejiminin Suriye’deki gizli gözaltı merkezlerine ilişkin raporlar yayımlayan Orient News web sitesinde editörlük yapıyordu. Anne-kız, 2011 yılında Suriye’de patlak veren iç savaşın ardından İstanbul’a taşınmadan önce İngiltere’de ve daha sonra ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşamışlardı.

21 Eylül 2017 gecesi anne-kızın arkadaşları kendilerine ulaşamayınca polise haber verdi ve polis Istanbul, Üsküdar semtinde oturdukları apartman dairesinde anne-kızın cesetlerini buldu. Yapılan ilk incelemede ise anne-kızın 3 gün önce öldürüldükleri anlaşıldı. Yakınları ve arkadaşları ise bu cinayetlerin sebebinin anne-kızın insan haklarına ilişkin sürdürdükleri çalışmalardan kaynaklandığına inanıyorlar.

Türkiye’de Suriyeli insan hakları savunucuları ilk kez cinayete kurban gitmiyor. Savaş başladığından beri Türkiye, insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere yaklaşık olarak 3 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. 2015 yılında Suriyeli gazeteci, film yapımcısı ve insan hakları savunucusu olan Naji Jerf Gaziantep’te öldürülmüştü 2016 yılında ise yine gazeteci ve insan hakları savunucusu Zahir El Sherquat Gaziantep’te öldürülmüştü.

Front Line Defenders, Orouba Barakat ve Halla Barakat’in öldürülmesini şiddetle kınammaktadır ve cinayetlerin Türkiye’deki Suriyeli insan hakları savuncularını hedef alan daha geniş çaplı bir bağlantının parçası olmasından üzüntü duymaktadır.

Front Line Defenders Türkiye’deki yetkililere:

1. Orouba Barakat ve Halla Barakat cinayetlerini şiddetle ve hemen kınama;

2. Orouba Barakat ve Halla Barakat cinayetlerine ilişkin derhal kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma başlatma ve sonuçlarını paylaşma, cinayetlerden sorumlu olan kişilerin uluslararası standartlar uygun olarak adalete teslim etme;

3. Her koşulda, Türkiye’deki tüm insan hakları savunucularının misilleme korkusu olmadan ve hiçbir engelle karşılaşmadan tüm meşru insan hakları faaliyetlerini sürdürebilmelerini garanti altına alma çağrısında bulunmaktadır.